Головна » Архів матеріалів
« 1 2 ... 6 7 8 9 10 ... 61 62 »
Хтось її любить, хтось не розуміє, тому тільки «переживає» в своєму житті. Якщо у Вас вона асоціюється лише зі старезною вчителькою математики — воно й не дивно, адже і сама «цариця наук» сягає своїм зародженням ще в сиву давнину.
Уже в найперших писемних знахідках зустрічаються знаки, що свідчать про математичні знання та вимірювання часу на основі спостереження за небесними світилами. Існує припущення, що відліком часу займалися жінки, які реєстрували місячні цикли або фази місяця.
Саме слово «математика» походить від грецького слова μάθημα (мàтема), що означає «пізнання» чи «вивчення», а математик, μαθηματικός (математикóс), — «людина, охоплена жадобою пізнання». Тобто, і сама наука, а не просто якісь зачатки чи рахунок, народилася в Древній Греції, і на самих початках математика була міксом початкових знань людства — філософії, землеміряння (початки геометрії) та арифметики. Поняття давньогрецька математика охоплює досягнення грецькомовних математиків, які жили в період між VI століттям до н.е.. і V століттям н.е. І якщо, країни-сучасники Греціїї використовували математику суто в якихось практичних вигодах, то греки пішли куди далі: висунули тезу "Числа правлять світом". Або, як сформулював цю ж думку Галілей два тисячоліття тому: "книга природи написана мовою математики".
За певними особливостями хронологічного розвитку можна деяким чином структуризувати періодизацію ... Читати далі
Категорія: Історія науки і техніки | Переглядів: 580 | Дата: 14.10.2013 | Коментарі (0)

Леонардо да Вінчі – геніальний художник, архітектор, військовий інженер та  всім відомий винахідник, і досі залишається людиною-загадкою.

Щоб загострити своє сприйняття світу, поліпшити пам'ять і розвинути уяву, Леонардо практикував спеціальні психотехнічні вправи.  
Він ніби знав еволюційні ключі до таємниць людської психіки. Так, один із секретів ... Читати далі

Категорія: Історія науки і техніки | Переглядів: 639 | Додав: Lara | Дата: 14.10.2013 | Коментарі (0)

Слава про храм Артеміди в Ефесі, Сьоме Чудо Світу,  живе у всіх віках. Древні історики зберегли і до сьогодні детальний опис прекрасного творіння людських рук.

Храм Артеміди був розташований біля стародавнього міста Ефесу (зараз м. Сельчук), приблизно 50-кілометрів на південь від сучасного портового міста Ізмір у Туреччині. Місце для будівництва святині Артеміди було обрано не випадково, оскільки ще в Бронзовому віці воно використовувалося для ритуальних цілей. Перше святилище для богині Артеміди було побудовано приблизно в VIII столітті до Різдва Христового на болотах поблизу Ефеської річки. Вважається, що до його будівництва причетні амазонки, які населяли цю місцевість на той час. Споруду звели на честь богині полювання, цнотливості і родючост ... Читати далі

Категорія: Історія науки і техніки | Переглядів: 639 | Додав: Lara | Дата: 14.10.2013 | Коментарі (0)

Питання до заліку для студентів заочної форми навчання

 

1.    Предмет, зміст і завдання "Історії науки і техніки”. Наукове і практичне значення курсу. Періодизація

2.    Знання та технологічні можливості під час доцивілізаційного періоду розвитку людства. Наука і техніка стародавнього світу (Єгипет, Вавилон, Китай, Індія, Америка та ін).


3.    Антична натурфілософія (Фалес, Піфагор, Демокріт, Епікур, Архімед, Евклід). Виникнення атомістики. Наукова діяльність Аристотеля.

4.    Механіка, оптика, астрономія у стародавні часи (Архімед, Евклід, Птоломей). Значення античної науки в історі ... Читати далі

Категорія: Історія науки і техніки | Переглядів: 725 | Додав: Lara | Дата: 11.10.2013 | Коментарі (0)

    Досить часто, коли піднімається питання стосунків науки і релігії, згадуються темні сторінки Середньовіччя. В першу чергу це засудження Джордано Бруно та виконання вироку,який був йому винесений.

   На даний час більшість людей майже нічого не знають про судовий процес над Джордано Бруно,і навіть не цікавляться справжньою причиною його страти,задовольняючись спрощеною версією розуміння історії середньовіччя, згідно якої, невігласи у рясах спалили Бруно за наукові погляди, в основі яких лежав геліоцентризм.  Але такий погляд є далеким від істини.

... Читати далі

Категорія: Історія науки і техніки | Переглядів: 531 | Додав: Lara | Дата: 05.10.2013 | Коментарі (0)

Політичне вчення Н. Макіавеллі.
Одним з перших теоретиків нової епохи став великий флорентієць Нікколо ді Бернардо Макіавеллі (1469—1527). Він походив зі збіднілої дворянської родини нотаріуса. Великий знавець античної літератури, дипломат і політик (під час республіки більш 14 років був канцлером-секретарем Ради десяти у Великій Раді Флоренції) після реставрації Медичі (1512 р.) був заарештований, висланий у свій маєток, де і написав більшість своїх творів.
Перу Макіавеллі належать знамениті в Європі після його смерті праці — «Государ», «Міркування про першу декаду Тита Лівія», «Історія Флоренції», а також ряд художніх творів. Він спробував відповісти на питання, що його хвилювали: у чому причина процвітання одних держав і упадку інших? Чи існують закономірності в політичних перипетіях історії? Наскільки вирішує успіх справи доблесть государя, а наскільки — каверзи долі? Чому цивілізована Греція підпала під владу Пилипа Македонського, а Візантія — під турецьке ярмо? Як уберегти Італію від подібної долі?

Макіавеллі зазначав, що правителі, які повністю підкорялися долі, не змогли вистояти проти її ударів і втратили владу. На його думку, влада в державі може бути здобутою з ... Читати далі
Категорія: Історія науки і техніки | Переглядів: 3330 | Дата: 02.10.2013 | Коментарі (0)

А все ж таки вона крутиться!» - це крилатий вислів, що нібито належить визначному італійському астрономові, фізику і механіку Галілею, який залишив після себе чимало винаходів та зробив великий внесок у розвиток науки. Його дослідження кардинально вплинули на розвиток наукової думки. Найважливішим вкладом Галілео Галілея в науку була свідома й послідовна заміна пасивного спостереження активним експериментом. Його вплив на розвиток науки не можливо оцінити. Проте, за свої знання та переконання він ледь не був позбавлений життя.
Ще в молодості Галілей познайомився з книгою Коперника і став переконаним прихильником геліоцентричної моделі світу. Спочатку, в XVI столітті, католицька церква ще поблажливо ставилася до вчення Коперника, хоча багато видних теологів вже тоді засуджували його як єресь. Вони вказували на те, що гіпотеза про рух Землі прямо суперечить текстам Псалмів, віршу з Еклезіаста, а також епізоду з "Книги Ісуса Навина", де, на їхню думку, ясно говориться, що Земля нерухома, а Сонце ходить навколо Землі.

Галілея викликали до Риму (незважаючи на епідемію чуми) на суд Інквізиції за підозрою в єресі. Після невдалих спроб домогтися відстрочки з причини поганого здоров'я і триваючою е ... Читати далі
Категорія: Історія науки і техніки | Переглядів: 4464 | Дата: 30.09.2013 | Коментарі (1)

Або як єгипетські календарі та астрономія стародавньої цивілізації пов’язані з Нілом
Одна з найдавніших цивілізацій на Землі, єгипетська, виникла в долині Нілу за чотири тисячоліття до нашої ери. Ще через тисячу років, коли єгиптяни вже мали могутню державу, почали з’являтися єгипетські календарі. Перший був зоряним. Також називався місячним і релігійним. Другий – цивільний.
Цікаво, що єгиптяни ділили рік на три сезони. Перший сезон - "ахет" (що в перекладі з мови стародавніх єгиптян означає "повінь") - співпадав з розливом Нілу. Річка затопляла низини з липня по жовтень. "Перет" (поява суші), наступний сезон, тривав чотири місяці. Тоді вода Нілу спадала, зволоживши землю і удобривши її мулом. Саме тому другий сезон починався сівбою і закінчувався збором урожаю. Останній сезон, "шему" (відсутність води), починався коли з річки дули сухі вітри.
Від Нілу залежало все життя єгиптян: "Єгипет - це дар Нілу", - писав давньогрецький історик Геродот. Саме з цієї річки, як не дивно, почалася астрономія стародавньої єгипетської цивілізації.
Єгипетські жерці-астрономи помітили, що літнє сонцестояння і перша поява Сіріуса на ранішній зорі після 70-денної відсутності на небозводі, з’являються незадовго до початку підйому води. Сіріус, найяскравішу зірку неба, єгиптяни назвали ім'ям богині Сопдет. Греки вимовляли це ім'я як "Сотіс".
Потім в Єгипті існував місячний календар: з 12 місяців по ... Читати далі
Категорія: Історія науки і техніки | Переглядів: 1054 | Дата: 23.09.2013 | Коментарі (0)

 
Студентка 3 курсу спеціальності "Журналістика” філологічного факультету Яшан Вікторія взяла участь у міжнародному молодіжному обміні "Show and Act to Exchange", який проходив з 9 по 18 вересня 2013 року в м. Кобулеті, Грузії.

Головним завданням проекту було навчити майбутнє покоління як стати активним учасником соціального життя та сприяти побудові суспільства, що базується на таких цінностях, як взаємоповага, толерантність та рівні можливості для всіх.
До участі запрошувалися молоді люди віком 18-20 років, які займаються громадською діяльністю, беруть участь у студентському самоврядуванні чи працюють у молодіжних медіа.

Загалом організатори відібрали 60 учасників з Грузії, України, Естонії, Італії, Польщі та Вірменії. За 10 днів група мала змогу налагодити міжкультурний діалог, подолати різні стереотипи, підвищити свою обізнаність про культуру інших національностей.

Робота проекту розпочалась зі знайомства між учасниками за допомогою різних енерджайзерів, та інтерактивних методів. Також в програмі передбачались міжнаціональні вечори, екскурсії та робота у ”воркшопах” – спеціальних гуртках, де можна було проявити свою креативність. На такі групи ділилися за сферою ... Читати далі
Категорія: Новини студентського життя | Переглядів: 599 | Дата: 22.09.2013 | Коментарі (0)

20 вересня у Червоній залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича удванадцяте відбувся важливий захід, у якому йшлося про інтегральне мовознавство, багатомовність і літературний дискурс.

Учасники форуму мовознавчих наук у ЧНУ уже вдруге. Досі десять разів він проходив у Румунії та Молдові.

Науковці з України, Румунії і Молдови хвилиною мовчання вшанували пам'ять про завідувача кафедри румунської та класичної філології ЧНУ Георгія Жерновея, котрий як член організаційного комітету багато встиг зробити для цього, але влітку відійшов у вічність.

... Читати далі

Категорія: Статті на довільні теми | Переглядів: 849 | Додав: Lara | Дата: 20.09.2013 | Коментарі (0)