Головна » Історія науки і техніки
« 1 2 3 4 5
Або як єгипетські календарі та астрономія стародавньої цивілізації пов’язані з Нілом
Одна з найдавніших цивілізацій на Землі, єгипетська, виникла в долині Нілу за чотири тисячоліття до нашої ери. Ще через тисячу років, коли єгиптяни вже мали могутню державу, почали з’являтися єгипетські календарі. Перший був зоряним. Також називався місячним і релігійним. Другий – цивільний.
Цікаво, що єгиптяни ділили рік на три сезони. Перший сезон - "ахет" (що в перекладі з мови стародавніх єгиптян означає "повінь") - співпадав з розливом Нілу. Річка затопляла низини з липня по жовтень. "Перет" (поява суші), наступний сезон, тривав чотири місяці. Тоді вода Нілу спадала, зволоживши землю і удобривши її мулом. Саме тому другий сезон починався сівбою і закінчувався збором урожаю. Останній сезон, "шему" (відсутність води), починався коли з річки дули сухі вітри.
Від Нілу залежало все життя єгиптян: "Єгипет - це дар Нілу", - писав давньогрецький історик Геродот. Саме з цієї річки, як не дивно, почалася астрономія стародавньої єгипетської цивілізації.
Єгипетські жерці-астрономи помітили, що літнє сонцестояння і перша поява Сіріуса на ранішній зорі після 70-денної відсутності на небозводі, з’являються незадовго до початку підйому води. Сіріус, найяскравішу зірку неба, єгиптяни назвали ім'ям богині Сопдет. Греки вимовляли це ім'я як "Сотіс".
Потім в Єгипті існував місячний календар: з 12 місяців по ... Читати далі
Категорія: Історія науки і техніки | Переглядів: 1046 | Дата: 23.09.2013 | Коментарі (0)

У першій лекції ми даємо відповідь на  запитання: для чого "Історія науки і техніки" журналістам, а також пояснюємо основні поняття та визначення, роль в історії людства.

1. Мета і завдання курсу. Основні поняття та визначення.
2. Місце історії науки і техніки серед інших філософських дисциплін. Періодизація.
3. Роль науки і техніки в історії людства. «Теорія культурних кіл».
4. Список основної та додаткової літератури з курсу "Історія науки і техніки"


Пароль: шукайте у нашій групі на фейсбуці, запитуйте на кафедрі журналістики або у мене.

P.S. З нетерпінням чекаю на ваші науково-популярні матеріали за темами лекції № 1 у цьому розділі. Дякую!

Категорія: Історія науки і техніки | Переглядів: 617 | Додав: Lara | Дата: 04.09.2013 | Коментарі (0)