Головна » Файли » Авторефарати » журналістика [ Додати матеріал ]

ВІДГУК на автореферат дисертації Фіть Людмили Володимирівни «ВИДАВНИЦТВО «СІЯЧ» В ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ВИДАВНИЧОЇ СПРАВИ (1917–1920 РР.)»
18.09.2011, 12:16
ВІДГУК
на автореферат дисертації Фіть Людмили Володимирівни
«ВИДАВНИЦТВО «СІЯЧ» В ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ВИДАВНИЧОЇ СПРАВИ
(1917–1920 РР.)»
, поданої до захисту на здобуття
наукового ступеня кандидата наук із соціальних комунікації
зі спеціальності 27.00.05 – теорія та історія
видавничої справи та редагування

   Дисертація Фіть Л.В., присвячена осмисленню діяльності черкаського видавництва «Сіяч» в 1917–1920 рр., розширює уявлення про українське видавниче поле та вводить в науковий обіг новий інформаційний матеріал. Через дослідження особливостей регіонального друкарства вона дозволяє означити загальнонаціональні (універсальні) тенденцій й особливості видавничої справи в Україні. Її значення зростає на тлі того, що на сьогодні комплексне дослідження видавничої справи Черкаського краю, як зазначає авторка у вступі, взагалі відсутнє, тож у перспективі постає актуальний напрямок досліджень видавничої продукції у регіоні (до речі, це ж стосується можливостей вивчення регіонального друкарства загалом в Україні). Така робота дає можливість осмислити як здобутки на шляху української видавничої справи, так і ви-значити негативні гальмівні чинники, що впливали на її розвиток.
   Робота чітко структурована, дисертанткою вироблена послідовна методика аналізу та вдало систематизовано основні спостереження. Аналіз ведеться в широкому історико-культурному та видавничому контексті. Дисертантка зуміла помітити тенденції розвитку регіонального книговидання й проаналізувати діяльність місцевих друкарень, виокремила етапи становлення та періоди роботи видавництва «Сіяч», простежила особливості редакційно-видавничого процесу, схарактеризувати його видавничий репертуар та особливості змістової та матеріальної частин.
   На доброму науковому рівні виписана методологія робота, адже авторка не лише перераховує методологічні засади і методи дослідження, а й вказує, з якою метою вони застосовані у роботі і впродовж аналізу теми дотримується заявлених наукових підходів. У плані наукової новизни перераховано досить багато пунктів, за якими роботу справді можемо вважати оригінальним дослідженням.
  Заявлена до захисту тема вимагає не лише якісних, а й кількісних методів дослідження, чим дисертантка теж успішно скористалася. Цікаві статистичні дані помічаємо у підрозділі 3.2. «Типологічний аспект видань».
   У висновках чітко синтезовано й сформульовано основні спостереження.
   Зауваження:
   1. Доречно було б в авторефераті не просто перераховувати, що зроблено дисертанткою при вивченні теми (наприклад, «установлено причини, що вплинули на закриття видавництва після остаточного утвердження в м. Черкаси радянської влади у 1920 році» (с. 10), а власне їх називати (закриття видавництва спричинили…). Мабуть, це у роботі є, але хотілося б чіткішого визначення результатів дослідження і в авторефераті.
   2. Варто було б краще показати діяльність черкаського видавництва «Сіяч» на тлі книговидавничої діяльності в регіоні та загалом в Україні у 1917-1920 рр. для того, щоб справді довести, що «черкаське видавництво «Сіяч» посідає гідне місце в когорті знаних і поважних товариств, які своєю діяльністю сприяли становленню незалежної Української держави» (с. 15), тобто більше все таки наголосити на місці видавництва в історії української книговидавничої справи, як і було заяілено у темі дослідження.
   Проте принагідно висловлені зауваження не занижують вартості наукової розвідки. Вважаємо, що представлена до захисту дисертаційна праця Фіть Людмили Володимирівни своєю науковою новизною, обґрунтованістю основних положень, викладених у 7 публікаціях, фаховим аналізом матеріалу цілком відповідає вимогам ВАК України, а її авторка заслуговує на присудження наукового ступеня кандидата наук із соціальних комунікацій зі спеціальності 27.00.05 – теорія та історія видавничої справи та редагування

Канд. філол. наук,
завідувач кафедри журналістики
Чернівецького національного у-ту ім. Ю.Федьковича
Василик Любов Євгенівна
Категорія: журналістика | Теги: видавнича справа, видавництво Сіяч
Переглядів: 2218 | Завантажень: 0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]