Головна » Файли » Відгуки на автореферати » журналістика [ Додати матеріал ]

Рецензія на монографію В. І. Теремка "Видавництво-ХХІ. Виклики і стратегії"
16.09.2012, 17:13

Перед сучасною видавничою наукою постали виклики, зумовлені цивілізаційними трансформаціями, наступом новітніх технологій, національними соціокультурними проблемами. Якісні зміни діалогу книги з читачем змушують шукати адекватні викликам концепції і стратегії, що здатні забезпечити книзі успіх і перемогу у змаганні з іншими комунікаційними продуктами, а видавництву – в конкурентному середовищі. Такий пошук неможливий без осмислення історичного процесу творення книги – від винайдення друку до появи сучасних цифрових технологій, а також авторських наративних і рецептивних практик та досвідів.

Сучасну видавничу проблематику різновимірно аналізують науковці, експерти, фахівці. Серед тих напрацювань знайде собі місце монографія В.Теремка "Видавництво-ХХІ. Виклики і стратегії", яка репрезентує думки та ідеї науковця і фахівця-практика, вибудувані на вивіреній теоретичній основі.

Спираючись на філософську методологію, автор осмислив масштабний масив інформації, оскільки видавнича проблема має, за його твердженням, мультидисциплінарний і трансдисциплінарний характер. Монографія дає змогу простежити шлях книги від автора, видавця до читача, побачити її як динамічний історичний феномен, як явище сучасного буття. В.Теремко зосередився на розкритті видавничих стратегій та їх особливостях у період суспільних трансформацій. Як важливі об’єкти стратегічних побудов видавництва фігурують у координатах дослідницького пошуку книга, текст і автор. Тематика монографії актуальна з погляду назрілої потреби вивчення особливостей видавничої діяльності в контексті новітніх комунікаційних технологій, які, як підкреслює автор, «радикально вторглися в мотиваційну основу і характер взаємодій на лініях «автор – текст – видавництво – читач». Дослідник аналізує сучасну видавничу, поліграфічну та книгорозповсюджувальну системи, пропонуючи такі моделі діяльності які були б адекватні сучасним викликам і мали перспективу в майбутньому. У монографії розглядається вплив цивілізаційних і національних соціально-економічних тенденцій на розвиток українського книгодрукування, наголошується на потребі подолати кризові суспільні явища, які руйнують національну видавничу систему. Ці зауваги особливо важливі на тлі того, що «для виживання в глобалізованому інформаційному середовищі необхідно навчитися оперувати мисленнєво і практично на метарівні – у просторі різноглибинних, різноспрямованих і різномасштабних проблем». Тому насамперед підкреслимо важливість наукових пошуків автора у такому світоглядному спрямуванні.

На увагу заслуговує моделювання стратегічного контексту діяльності видавництва як маркетингової платформи, з якої стартують його стратегії. На високому науковому рівні прописано розуміння таких фундаментальних видавничих понять, як контекстуальний час, контекстуальний простір, контекстуальний досвід. Дослідник водночас наголошує і на важливості при формуванні і реалізації видавничих стратегій контексту як історії, контексту як місця, контексту як обставини, контексту як ідеї, технології, продукту, суб’єктного контексту, «оскільки вони дають змогу врахувати вплив попередніх подій і надбань на реальні, а всіх їх – на події і надбання майбутні, змоделювати з огляду на це бажані сценарії, спрогнозувати горизонти розвитку». Ці теоретичні поняття виписані на високому рівні наукової аргументації та підкріплені практичними заувагами, прикладами, характеристиками. Звертає на себе увагу й широке залучення як вітчизняної, так і світової наукової думки, глибоке осмислення положень дослідників видавничої галузі та їх аргументоване використання для обґрунтування власних наукових суджень.   

В.Теремко володіє переконливим, образним і ємним словом, уміє захоплювати читача цікавим викладом. Ідеї, викладені в монографії, знайдуть широкий відгук у наукових колах, будуть поштовхом до нових дискусій, формування стратегій видавничої діяльності. Не менший інтерес викличе трактування В.Теремком читання як сфери реалізації видавничих стратегій, а також розгляд видавничої проблематики у контексті наратології і комунікативістики.

Деякі ідеї, фрагменти монографії отримали меншу увагу автора, а тому не так масштабно і детально виписані, як інші. Іноді В.Теремко надто захоплюється не обов’язковими у науковому виданні виражальними прийомами, хоч загального враження від його праці вони не псують.

Рівень аналізу проблематики, суджень і наукових висновків дає підставу рекомендувати монографію В.Теремка "Видавництво-ХХІ. Виклики і стратегії" до друку.

 

22 травня 2012 р.

                                                         Любов Василик – доктор наук із соціальних комунікацій, завідувач кафедри журналістики Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича

Категорія: журналістика | Додав: sonata
Переглядів: 1191 | Завантажень: 0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]